Liity Kylätilayhdistyksen jäseneksi!

Kylätilan kävijä, lue artikkelista, kuinka tärkeitä jäsenet ovat toimivalle asukastalollemme!

Avataan ensin hieman Kylätilan taloutta.

Kumpula-Toukola Kylätilayhdistys ry pyörittää asukastalo Kumpulan Kylätilaa Helsingin kaupungin avustusten ja oman varainhankinnan turvin. Oma varainhankinta koostuu vuokratuloista (yksityistilaisuudet, muiden toimijoiden tunneista perityt vuokrat, kokoukset ym.), kahvila- ja muista tapahtumatuloista ja jäsenmaksuista. Kerhoista ja kursseista perityt osallistumismaksut käytetään täysimääräisenä ohjaajien palkkoihin ja kerhomateriaaleihin, niistä ei jää kassaan tuloja. Varainhankintamme on jo vuosia ollut 40-50% yhdistyksen vuosibudjetista.

Kaupungin avustukset ovat jo muutaman vuoden ajan olleet tasolla, jolla toimintaa on ollut mielekästä pyörittää.  Vuoden 2017 avustusta leikattiin ennalta-arvaamattomasti neljänneksellä.

Kylätilayhdistyksen jäsenyys: Jäsenmaksuilla 15 euroa / talous / vuosi on oikeasti suuri merkitys Kylätilan taloudelle. Juuri niillä rahoilla ostetaan vessapaperit ja jätesäkit, maksetaan kirjanpidosta ja kopiokoneesta, sähköstä, puhelimesta, vakuutuksista jne. Nämä suoraan toiminnan ylläpitoon liittyvät kulut ovat vuodessa n. 10.000 euroa.

Tänä vuonna yhdistyksen jäsenmaksun maksaminen on siis erityisen tärkeää. Taloudellinen ahdinko on muuten johtamassa osallistumismaksujen ja tilavuokrien nostamiseen tai viime kädessä jopa talon sulkemiseen lomautuksen ajaksi. Jäsenille on lähetetty jäsenmaksukaavake helmikuussa sähköpostitse. Kiitos kaikille jo maksaneille!

Jos Kylätilan käyttäjänä olet kokenut toiminnan arvokkaaksi, olisi hienoa, jos liittyisit Kylätilayhdistyksen jäseneksi.  Näin toimien olisit omalta osaltasi mukana turvaamassa Kylätilan monipuolista toimintaa. Pidetään ovet auki ja leuka pystyssä, emme saa emmekä voi antaa lähes 500 ihmisen harrastuksen katketa!

Jäseneksi voi liittyä maksamalla jäsenmaksun 15 euroa yhdistyksen tilille:

Kumpula-Toukola Kylätilayhdistys ry
FI23 1268 3000 1027 48

Erityisen tärkeää on kirjoittaa viestikenttään oma sähköpostiosoite, niin jatkossa lasku tulee suoraan omaan sähköpostiin.

Terveisin
Yhdistyksen hallitus ja Kylätilan Sari

Kumpulan Kylätilan kävijämäärät vuonna 2016
Kerhotoimintaan osallistui:

Kevätkausi 2016
39 viikoittaista harrasteryhmää / 460 osallistujaa, joista lapsia 198

Syyskausi 2016
43 viikoittaista harrasteryhmää / 483 osallistujaa, joista lapsia 209

Vuoden 2016 aikana yhteensä 943 osallistujaa kerhotoiminnassa

Kävijämäärät vuonna 2016

Kerhokäyntejä                         12.484 kpl
Kurssikäyntejä                               360 kpl (10 kurssia)
Kokouskäyntejä                             300 kpl (35 kokousta)
Yksityistilaisuudet/päivä          360 kpl (12 tilaisuutta)
Yksityistilaisuudet/ilta           1.200 kpl (17 tilaisuutta)
Tapahtumat                                   3.800 kpl (43 tapahtumaa)

Yhteensä 18.504 käyntiä asukastalossa eli n. 640 käyntiä / viikko toimintakauden aikana.

Vapaaehtoistyötunnit:
Hallitustyöskentely, tapahtumien järjestäminen, korjaukset, huolto,
autokuljetukset, vapaaehtoinen siivooja                                                 1.470 tuntia
Kumpulan Kyläjuhlat, suunnittelu ja toteutus 28.5.                           2.000 tuntia

1.470 tuntia vastaa 9 kk:n ja 3 vko:n työmäärää ja on rahalliselta arvoltaan 18.286,80 euroa (Juhani Laasonen, v. 2011 vapaaehtoistyön laskennallinen arvo)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *